Wywiad z Radosławem Kawęckim

Zapraszamy na krótką rozmowę z wielokrotnym Mistrzem Świata i Europy, Radosławem Kawęckim.

Za 5 tygodni rozpoczną się MŚ na krótkim basenie w Chinach. O medale podczas imprezy będzie walczył nasz najlepszy grzbiecista, Radosław Kawęcki. Zapraszamy na krótką rozmowę z wielokrotnym Mistrzem Świata i Europy.

Poprzedni sezon zakończyłeś naprawdę dobrze. W Glasgow zdobyłeś srebro na swoim koronnym dystansie. Był niedosyt? Po wyścigu mówiłeś, że czujesz, że stać Cię na więcej.

Wiadomo, na zawody jeździ się po medale i ten udało mi się wywalczyć, ale czułem niedosyt, jeśli chodzi o wynik. Byłem bardziej zmotywowany i wytrenowany na lepszy czas. Ale miałem za wolny start i wyszło trochę poniżej moich oczekiwań.

Jak podsumowałbyś miniony sezon?

Był dla mnie trochę luźniejszy. Przede wszystkim urodził mi się syn i starałem się spędzać z nim jak najwięcej czasu, uczyłem się rodzicielstwa.

Nowy sezon też otwarłeś dobrze. Medal w Holandii, medal na PŚ w Budapeszcie. Jakie dalsze plany na sezon zimowy?

W grudniu czekają mnie MŚ w Chinach. W tym sezonie to będzie najważniejszy start. Płynę na 100 i 200 m grzbietem. Mam nadzieję, że uda mi się powalczyć o dobre czasy i oczywiście medale.

Po MŚ w Budapeszcie zacząłeś współpracę z psychologiem. To ważne, by trening mentalny uzupełniał przygotowania fizyczne?

Zdecydowanie, zwłaszcza dla sportowca klasy światowej. Trzeba się trochę wygadać i rozluźnić głowę. Psycholog w tym na pewno pomaga.Do pływania motywujesz też innych, prowadzisz warsztaty Pro Swim. Czego – poza znakomitą techniką – uczysz młodych adeptów pływania?

Przede wszystkim oswajam ich z pływaniem. Staram się, by złapali bakcyla i zakochali się w tym, co robią. I, co bardzo ważne, by bawili się tym sportem, cieszyli się, że idą na trening, a nie odbierali to jako konieczność. Czasem jednak myślę, że dla tych 12-latków najważniejsze jest po prostu to, żebym przyjechał i z nimi pogadał (śmiech).

Ostatnio sprawdzałeś się w zupełnie nowych rolach. Brałeś udział w Biegu po Nowe Życie, sesji zdjęciowej dla Fundacji Herosi, tworzeniu audiobooka z serii „Niezwykłe książki”. Skąd takie pomysły? To ważne, by sportowcy włączali się w takie projekty?

Na pewno. Udział w takim projekcie to dla każdego z nas przecież tylko chwila, a może pomóc tak wielu osobom. Fajnie móc wspierać innych, promować ważne tematy. Poza tym, kiedy w takie działania włączają się osoby bardziej znane, jest większa szansa, że zaangażują się w nie też inni.

Czego nauczył Cię sport?

Wytrwałości, zbudował mój charakter. Jestem typem człowieka, który wszystko musi mieć zaplanowane, ale dzięki temu wiem, jakie mam cele, co chcę osiągnąć, a potem mogę sprawdzić, czy udało mi się zrealizować moje zamierzenia. W codziennym życiu to też bardzo się przydaje.

Jakie plany na przyszłość?

MŚ na długim basenie w sierpniu. Chciałbym też założyć szkółkę pływacką, ale to temat bardziej na przyszłość.


Dziękujemy za rozmowę i trzymamy kciuki!

Bądź z nami na:

Dystrybucja

Iguana Group Sp. z o.o.
info@iguana.group

Kontakt handlowy

Tomasz Niemczura
+48 511 977 207
tomasz.niemczura@iguana.group
Logo Polskiego Związku Pływackiego Arena oficjalnym partnerem Polskiego Związku Pływackiego
Copyright © 2019