Najważniejsze zawody triathlonowe na świecie

Są takie zawody, w których każdy miłośnik triathlonu chciałby wziąć udział. Poznaj najważniejsze!

Trójbój to wyjątkowo wymagająca dyscyplina, wpisana na listę sportów olimpijskich w 2000 roku. Zanim to jednak nastąpiło, jej miłośnicy spotykali się na organizowanych na całym świecie zawodach i rywalizacjach. Poznaj najbardziej prestiżowe z nich!

1. Mistrzostwa Świata Ironman Kona / Hawaje

Zawody słyną z wysokiej temperatury (także wody), porywistego wiatru na trasie kolarskiej oraz wysokiej wilgotności powietrza. Owiane wieloma legendami o bohaterskich wyczynach, uznawane są za szczyt marzeń każdego triathlonisty: właśnie tutaj po raz pierwszy zestawiono ze sobą wchodzące w skład rywalizacji dyscypliny sportowe. Corocznie kwalifikuje się na nie około 2000 osób. Dodatkowa pula miejsc jest przydzielana w wyniku loterii. Zawodnicy mają do pokonania 3,8 km pływania, 180 km jazdy rowerem oraz 42 km biegu.

2. Ironman France / Nicea, Francja

Supertrudna trasa, sygnowana logiem Ironmana od 2005 roku. Fakt, że każdego roku o udział w zawodach starają się setki zawodników, wynika przede wszystkim z osławionego odcinka rowerowego: to ponad 70 km niemal pionowych alpejskich podjazdów, ale czekające na uczestników widoki (i nachylenie) zapierają dech w piersiach. Maraton prowadzi malowniczą Promenadą Anglików, ciągnącą się wzdłuż Lazurowego Wybrzeża. Charakterystycznym elementem biegu jest doskwierający upał oraz zjawiskowe show pirotechniczne, towarzyszące finiszującym późnym wieczorem zawodnikom.

3. Escape from Alcatraz / San Francisco, Stany Zjednoczone

Każdego roku ponad 2000 sportowców skacze z wybrzeża, na którym znajdowało się osławione więzienie, w mroźne wody Zatoki San Francisco, by przepłynąć 2,4 km dzielące ich od brzegu. Ze względu na niską temperaturę wody i charakter całej trasy, długość poszczególnych odcinków jest znacznie krótsza: piaszczysty dystans biegowy obejmuje 12,8 km, natomiast jazda na rowerze to jedynie 28,9 km. Sportowcy mogą konkurować w klasyfikacjach Professional/Elite, Wiekowej, Amator, Open, lub firmowej. Od 1983 poza triathlonem odbywa się tu również aquathlon.

4. Ironman Lanzarote / Lanzarote, Wyspy Kanaryjskie

Rywalizacja na wulkanicznej wyspie oferuje pływanie we wzburzonym Oceanie Atlantyckim, bieg w towarzystwie przeszywającego wiatru i upału oraz długie, wyczerpujące podjazdy na trasie rowerowej. Skrajne warunki sprawiają, że część startujących tuż po dotarciu na metę wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej. Za oficjalny moment ukończenia zawodów uważa się chwilę, w której ostatni zawodnik przekroczy linię mety.

5. Quelle Challenge Roth / Roth, Niemcy

Choć nie są oficjalnie częścią Ironman Series, zawody w Roth cieszą się ogromną popularnością. Wyjątkowo płaski i szybki w pokonywaniu tor sprzyja ustanawianiu kolejnych rekordów świata w triathlonie oraz niezliczonej ilości życiówek. Na najszybszym Ironmanie mogą się ścigać zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy.

Bądź z nami na:

Dystrybucja

Iguana Group Sp. z o.o.
info@iguana.group

Kontakt handlowy

Tomasz Niemczura
+48 511 977 207
tomasz.niemczura@iguana.group
Logo Polskiego Związku Pływackiego Arena oficjalnym partnerem Polskiego Związku Pływackiego
Copyright © 2019