Mistrzostwa Europy w Glasgow – podsumowanie

Polska reprezentacja wróciła z dwoma medalami: srebrnym i brązowym.

Tegoroczna edycja Mistrzostw Europy zakończyła się dla polskiej reprezentacji dwoma miejscami na podium. Męska sztafeta 4x100 m stylem dowolnym wywalczyła historyczny brąz, a Radosław Kawęcki zdobył srebro.

Historyczny medal

Pierwszy krążek (i to już pierwszego dnia zmagań!) wywalczyła dla Polski sztafeta 4x100 m stylem dowolnym w składzie: Jan Świtkowski, Konrad Czerniak, Jakub Kraska i Kacper Majchrzak – który zastąpił Jana Hołuba po zakończeniu porannych eliminacji. Polska ekipa (3:14:20) uległa jedynie Rosjanom (3:12:23) i Włochom (3:12:90), wyprzedzając równocześnie Węgrów, Greków i Holendrów. Warto podkreślić, że jest to pierwszy w historii medal dla polskiego pływania w męskiej sztafecie w imprezie o randze mistrzowskiej.

Kolejny medal to zasługa Radosława Kawęckiego, który wywalczył go w finale 200 m stylem grzbietowym - swojej koronnej konkurencji. Doświadczony zawodnik dał się prześcignąć jedynie 21-letniemu Jewgienijowi Ryłowowi, który w trakcie zawodów ustanowił nowy rekord Europy (1:53.36). Na trzecim stopniu podium stanął Włoch Matteo Restivo. To 4 ME z rzędu, z których Radosław Kawęcki wraca z medalem.

Rekord świata

Ważnym wydarzeniem drugiego dnia mistrzostw był rekord świata Adama Peaty'ego, należącego do międzynarodowego teamu Areny. Żabkarz 100 m stylem klasycznym pokonał w czasie 57,10. Brytyjczyk poprawił własny rekord świata, ustanowiony dwa lata wcześniej w trakcie igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro (57,13 s).