Maria Cześnik: kobieta z żelaza

Poznajcie Marię Cześnik, jedną z najważniejszych postaci w świecie polskiego triathlonu, którą z dumą wspiera nasza marka.

Multimedalistka i olimpijka z Pekinu oraz Londynu, żołnierz Wojska Polskiego w stopniu starszego szeregowego. Poznajcie Marię Cześnik, jedną z najważniejszych postaci w świecie polskiego triathlonu, którą z dumą wspiera nasza marka.

Z pięciu na trzy

Początki sportowej kariery Marii Cześnik wiążą się ze startami w pentatlonie, dyscyplinie obejmującej szermierkę, pływanie, skoki konne, bieg przełajowy oraz strzelanie do celu. Znakomite wyniki osiągane przez Marię w tym sporcie zaowocowały pierwszym powołaniem do kadry olimpijskiej. Wszystko zmieniło się w roku 2001, gdy atletka zadebiutowała w triathlonie na dystansie sprinterskim (0,75 km pływania / 20 km jazdy na rowerze / 5 km biegu), zajmując trzecie miejsce na podium. Rok później podjęła decyzję o przekwalifikowaniu się na trójbój, ograniczając starty do dystansu olimpijskiego (1,5 km pływania / 40 km jazdy / 10 km biegu). Głównym celem stała się możliwość reprezentacji Polski na zbliżających się igrzyskach.

Dalsze sukcesy

Pierwsze starty Marii odbywały się z ramienia klubu Biuro Podróży AS Szczecin i przyniosły jej kilkukrotne miejsce na podium Mistrzostw Polski w Triathlonie. W 2006 roku triathlonistka miała okazję do sprawdzenia się na arenie międzynarodowej (ME 2006), gdzie zajęła wysokie trzecie miejsce. W 2008 roku wzięła udział w Igrzyskach w Pekinie, wchodząc w skład pierwszej reprezentacji Polski w trójboju.

Po powrocie z Chin – już jako żołnierz zawodowy – wstąpiła w szeregi kobiecej sekcji triatlonu w Zespole Sportowym Sił Powietrznych w Poznaniu, utworzonej z myślą o Letniej Olimpiadzie Wojskowej w Rio de Janeiro (2011). W klasyfikacji drużynowej Polki wywalczyły tam złoto, a Maria Cześnik zdobyła dodatkowy brąz w zmaganiach indywidualnych. Kolejne lata przyniosły kwalifikację do Letnich Igrzysk Olimpijskich w Londynie (2012), a także liczne puchary Mistrzostw Polski oraz Europy w Triathlonie. W 2014 roku olimpijka zwyciężyła w zawodach o Puchar Świata Jiayuguan w Chinach, dokonując tego jako pierwsza (i jak na razie jedyna) Polka w historii rywalizacji.

Mistrzowska forma

Początki kariery Marii Cześnik datuje się na rok 2001/2002, jednak najnowsze starty potwierdzają znakomitą formę sportsmenki. W kwietniu tego roku wywalczyła czwartą pozycję w Pucharze Europy Malilla ETU, pokonując doświadczeniem zawodniczki młodsze nawet o 20 lat. Skutecznie obroniła również tytuł Mistrzyni Polski w Triathlonie (m.in.: Gdańsk 2016, Skarżysko-Kamienna 2017), pozostawiając konkurentki daleko w tyle. To jednak nie wszystko. Podczas czerwcowej rywalizacji Super League Triathlon Poznań z udziałem światowej czołówki triathlonistów na dystansie krótkim Maria jako jedyna Polka uzyskała awans do cyklu głównego, który wyłoni mistrza świata w najbardziej dynamicznej odmianie trójboju. Finały SLT odbędą się we wrześniu w Jersey.

Trzymamy kciuki!Bądź z nami na:

Dystrybucja

Iguana Group Sp. z o.o.
info@iguana.group

Kontakt handlowy

Tomasz Niemczura
+48 511 977 207
tomasz.niemczura@iguana.group
Logo Polskiego Związku Pływackiego Arena oficjalnym partnerem Polskiego Związku Pływackiego
Copyright © 2019