Arena Team: Ranomi Kromowidjojo

Ranomi Kromowidjojo to pływaczka, której w zasadzie nikomu nie trzeba przedstawiać. Holenderka, która specjalizuje się w stylu dowolnym, jest trzykrotną mistrzynią olimpijską, wielokrotną mistrzynią świata i Europy oraz rekordzistką świata na krótkim basenie. W styczniu przyleciała do Polski na Arena Academy, by razem z trenerem Patrickiem Pearsonem i dyrektorem działu produktu marki Arena, Igorem Bonnetem, opowiedzieć o tajnikach pływania.

Pływanie we krwi

Holenderska pływaczka urodziła się w 1990 roku. Jako junior z sukcesami startowała na Mistrzostwach Europy. Na imprezach seniorskich również od razu pokazała się z jak najlepszej strony: już podczas Mistrzostw Europy w Budapeszcie w 2006 roku wywalczyła srebro razem ze sztafetą 4x100m stylem dowolnym, co uczyniło z niej ważny punkt sztafet kraulowych. Swoją klasę potwierdzała w kolejnych latach: rok później ze sztafetą wywalczyła brąz na MŚ w Melbourne i złoto na ME na basenie krótkim w Debreczynie. W 2008 roku – jako członek sztafety – zdobyła dwa złota na ME (25m) w Rijece, po złotym medalu na ME w Eindhoven, na MŚ (25m) w Manchesterze i, co najważniejsze, na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. Startując w sztafecie, zdobyła jeszcze srebro olimpijskie (Londyn 2012), dwa złota MŚ (Rzym 2009 i Szanghaj 2011), pięć złotych medali MŚ na basenie krótkim, dwa złota ME i osiem złotych medali ME na basenie krótkim, a ponadto liczne srebrne i brązowe medale.


Złota Ranomi

W startach indywidualnych także udało jej się osiągnąć wszystko, o czym może marzyć pływaczka: na IO w Londynie w 2012 roku zdobyła złoto na 50 i 100 m stylem dowolnym. Wywalczyła Mistrzostwo Świata i wielokrotnie Mistrzostwo Świata na basenie krótkim, a także Mistrzostwo Europy i Mistrzostwo Europy na basenie krótkim. Liczba srebrnych i brązowych krążków, która znajdują się na jej koncie, jest imponująca i można by nimi obdzielić kilku pływaków. Podczas Pucharu Świata w Berlinie w 2017 roku z czasem 22,93 ustanowiła rekord świata na 50 m stylem dowolnym, poprawiając o 0,17 s wynik, który kilka dni wcześniej uzyskała Szwedka Sarah Sjöström.

Dwukrotnie została wybrana najlepszą sportsmenką roku w Holandii (2011 oraz 2012). W 2012 przyznało jej również tytuł najlepszej pływaczki w Europie.

Wszystko wskazuje na to, że długa lista medali Ranomi jeszcze się powiększy. Koniec roku 2018 również należał bowiem do niej. W Hangzhou zdobyła 3 złota w kategorii indywidualnej i dodała 5 medali do swoich wyczynów sztafetowych. NA MŚ w 2019 roku z pewnością da z siebie wszystko, bo przecież będą to kwalifikacje do zbliżających się IO w Tokio.

Bądź z nami na:

Dystrybucja

Iguana Group Sp. z o.o.
info@iguana.group

Kontakt handlowy

Tomasz Niemczura
+48 511 977 207
tomasz.niemczura@iguana.group
Logo Polskiego Związku Pływackiego Arena oficjalnym partnerem Polskiego Związku Pływackiego
Copyright © 2021