ARENA TEAM: ADAM PEATY

​Adam Peaty, brytyjski pływak specjalizujący się w stylu klasycznym, to kolejny zawodnik należący do teamu arena. Jest wielokrotnym rekordzistą świata, mistrzem olimpijskim oraz kilkunastokrotnym mistrzem świata i Europy. Jest także pierwszym sportowcem, który złamał granicę 26 sekund na 50 m stylem klasycznym (Budapeszt 2017) i pierwszym brytyjskim pływakiem, który wygrał trzy złote medale na jednych Mistrzostwach Świata (Kazań 2015). Aż trudno uwierzyć w to, że jako małe dziecko bał się wody. Dziś opowiemy Wam o nim trochę więcej.

Początki kariery

Peaty urodził się w 1994 roku w Uttoxeter w Wielkiej Brytanii. Jako dziecko podobno nie tylko bał się wizyt na basenie (i krzyczał, gdy mama próbowała go tam zabrać), ale nawet samej kąpieli w wannie czy pod prysznicem. Kiedy jednak udało mu się przełamać strach, zrozumiał, że pływanie jest cudowne i bardzo szybko się w nim zakochał. Pierwsze sukcesy na arenie międzynarodowej osiągnął jako dwudziestolatek. Podczas Igrzysk Wspólnoty Narodów w Glasgow w 2014 roku zdobył dwa złote medale na 100 m stylem klasycznym i w sztafecie 4x100 m st. zmiennym. W tym samym roku na Mistrzostwach Europy w Berlinie wywalczył 4 złote medale - dwa indywidualnie i dwa w sztafecie. Po raz pierwszy pobił też rekord świata na 50 m st. klasycznym, który potem wielokrotnie poprawiał.


Pasmo sukcesów

W 2015 roku zdobył 3 krążki z najcenniejszego kruszcu na Mistrzostwach Świata w Kazaniu i dwa srebra na Mistrzostwach Europy na krótkim basenie (Netanja, Izrael). Na letnich Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janerio w 2016 roku zdobył tytuł mistrza olimpijskiego na dystansie 100 m st. klasycznym i wraz ze sztafetą 4x100 m st. zmiennym zdobył srebrny medal. W tym samym roku podczas Mistrzostw Europy w Londynie zdobył aż cztery złota - 2 indywidualnie i 2 w sztafetach. W 2017 roku z Mistrzostw Świata w Budapeszcie przywiózł dwa złote medale zdobyte indywidualnie i srebro wywalczone w sztafecie. To podczas tych zawodów w półfinale na dystansie 50 m st. klasycznym ustanowił nowy rekord - jako pierwszy pływak w historii pokonał 50 m żabką w czasie poniżej 26 sekund (25,95)! Do pokaźnego już worka z medalami na ME na krótkim basenie w Kopenhadze dołożył jeszcze złoto i brąz. Rok 2018 również obfitował w pływackie sukcesy: podczas Igrzysk Wspólnoty Narodów w Glasgow wywalczył złoto i dwa srebra, a z ME w Glasgow przywiózł 4 złota. W konkurencji 100 m stylem klasycznym Peaty poprawił własny rekord świata, uzyskawszy czas 57,10. Nic dziwnego, że magazyn Swimming World przyznał mu w 2015 i 2018 roku tytuł Najlepszego Pływaka na świecie, a w latach 2014-2018 został wybrany Najlepszym Pływakiem w Europie.


Żelazna dyscyplina, złote serce

Na swoje sukcesy Brytyjczyk trenuje bardzo ciężko. Peaty słynie z ambicji i pracowitości. Na basenie jest codziennie, na siłowni pojawia się sześć razy w tygodniu, a w zimie wstaje o 4:30. O pływaku pisze się jednak nie tylko w kontekście złotych medali czy żelaznej dyscypliny, ale też jego złotego serca. Jeden z dwóch jego Mercedesów został przekazany na cele charytatywne, Brytyjczyk brał również udział w charytatywnym rajdzie rowerowym po Afryce oraz budowie Centrum Sportowego w Zambii.

Co dalej?

Z pewnością nie jest to koniec sukcesów tego utalentowanego pływaka, zwłaszcza że najbliższe międzynarodowe zawody będą przepustką na Igrzyska Olimpijskie w Tokio w 2020 roku. Możemy się spodziewać, że jeszcze nieraz poprawi wielokrotnie ustanawiane przez siebie rekordy świata na 50 i 100 m st. klasycznym.

Bądź z nami na:

Dystrybucja

Iguana Group Sp. z o.o.
info@iguana.group

Kontakt handlowy

Tomasz Niemczura
+48 511 977 207
tomasz.niemczura@iguana.group
Logo Polskiego Związku Pływackiego Arena oficjalnym partnerem Polskiego Związku Pływackiego
Copyright © 2019